Montážnik radí: ako na elektroinštaláciu vonkajšieho tienenia.

V novostavbe sa káble k oknám ťahajú spolu s ostatnými priamo z rozvádzača. Pri rekonštrukcii sa kábel k žalúziám dá viesť zo zásuvky blízko okna. Priebeh elektroinštalácie a na čo treba dať pozor, nám prezradí montážny partner.

Pre elektroinštaláciu je kľúčový spôsob ovládania motora.

Pri príprave rozlišujeme tri základné typy zapojenia motorov:

  1. „Klasický motor“ ovládaný tlačidlom na stene. Motor má svoj vlastný kábel s dvoma vodičmi („pracovný vodič“ modrej farby a „zemný vodič“ žlto-zelenej farby) a 2 fázové žily. Po stlačení a držaní jednej polovice tlačidla tečie prúd do jednej žily, motor sa točí smerom nahor a vyťahuje žalúziu. Druhá polovica tlačidla púšťa prúd do druhej žily a motor roztočí opačným smerom. Nič iné motor nevie.
  2. „Klasický motor“ doplnený o relé. Vďaka relé nie je potrebné tlačidlo držať po celú dobu, čo predokenné žalúzie vyrážajú do koncovej polohy. Stačí tlačidlo podržať asi 2 sekundy a motor sám dôjde do koncovej polohy. Vďaka relé môžete na motor napojiť aj čidlá a centrálne ovládanie. Relé k základnému motoru zaobstaráte za porovnateľný príplatok, za aký si môžete zaobstarať aj „šikovný motor“.
  3. „Chytrý motor“ na diaľkové ovládanie. Na prípravu pre elektroinštaláciu je ešte jednoduchšie, pretože sa vôbec nemusia chystať krabičky pre tlačidlá, ani tlačidlá samotné. Kábel sa ťahá rovno do motora. Užívateľsky zároveň poskytuje vyšší komfort, pretože ho môžete ovládať ovládačom odkiaľkoľvek, telefónom alebo ho riadiť prednastavenými režimami v rámci inteligentnej domácnosti. Dopredu musíte počítať s tým, že ich výrobcovia dodávajú s vlastnými diaľkovými tlačidlami, ktoré sú mnohokrát dizajnové a nepôjdu v krabičke kombinovať s iným vypínačom (napríklad od svetla).

„K prvému a tretiemu variantu môžete použiť rovnaký prívodný kábel ako na svetlá – CYKY 3C × 1,5. Iba pokiaľ chcete vonkajšie žalúzie napojené na klasický motor doplniť o čidlá a priviesť ich z rozvádzača do tlačidiel, musíte siahnuť po kábli 5C × 1,5,“ uvádza Jan Musil.

Ťahanie káblov od zdroja elektriny k oknu.

Aby ste nemuseli naťahovať kábel z rozvádzača ku každému oknu, môžete vytvoriť spojovacie uzly a elektrinu viesť z jedného zdroja ku všetkým žalúziám.

Pokiaľ máte „klasický“ motor, spojovacím uzlom sa automaticky stáva tlačidlo. Na vykrúženie je ideálne použiť krabičku KPR 68 (s predĺženou hĺbkou). Pokiaľ rekonštruujete a nechcete sekať do steny, môžete použiť priznanú krabičku na omietke. Pri „chytrých“ motoroch bez tlačidiel uzly vznikajú až pri žalúzii.

Z uzlov, čiže tlačidiel, ťaháte kábel ďalej k motoru. V tomto spojení je potrebné kábel CYKY 3C × 1,5 nahradiť za mäkký kábel CYSY 4C × 0,75.

Elektrinu máte pri okne – a ako ju dostanete von k motoru?

  1. Prevŕtate rám okna – princíp je rovnaký ako pri ovládaní žalúzií na kľuku. Vyvŕta sa malá dierka, ktorou sa vyvedie kabeláž.
  2. Pretiahnete kábel cez ostenie – diera sa vŕta zvonku (ideálne v horných 5 cm ostenia) a kábel sa pretiahne cez. Z toho miesta sa vyvedie k zdroju elektriny, napríklad k zásuvke. Pracnejší a krajší variant je priechod cez vnútorné ostenie, kedy sa kábel pretlačí okolo rámu okna.

Na co si dát při instalaci pozor.

Pokiaľ vám elektroinštaláciu robí elektrikár bez predchádzajúcich skúseností s vonkajšími žalúziami, dohovorte sa s ním vopred na tom, že k motoru má viesť mäkký kábel CYSY 4C × 0,75 a nie tvrdý CYKY 5C × 1,5, ktorý elektrikári obvykle používajú. Ten je neforemný a zle sa napája v Hirschmann spojke. Pri rekonštrukciách sa mäkký kábel vyťahuje priamo zo zásuvky.

Niektorí elektrikári sú zvyknutí káble vykružovať aj pre motory ovládané diaľkovo, ale to je zbytočné a drahé. Preto odporúčame pred naťahovaním rozvodov spojiť elektrikára s predajcom žalúzií, ktorý vie, čo a ako.

Fáza pripájania žalúzie.

Montážnici na stavbe pripoja kábel motora na svoj montážny ovládač. Počas montáže žalúzie s ním otestujú motor av prípade potreby upravia koncové polohy. Následne sa žalúzie pripoja na pripravenú elektroinštaláciu – od tejto chvíle sa ovládajú iba z interiéru.

Pri novostavbách nastáva problém v prípade, keď ešte nie je hotový rozvádzač. Montážnici totiž nemajú šancu zistiť, či je všetko v poriadku. Inštaláciu žalúzií si preto radšej dohovárajte až na dobu, kedy máte rozvádzač pripojený.

V čom sa líši elektroinštalácia screenových roliet.

„Zásadný rozdiel medzi žalúziami a screenovými roletami je v prístupe do boxu pri prípadných opravách. Zatiaľ čo pri žalúziách z boxu visia priamo lamely, ktoré po zbehnutí dole uvoľnia priestor na manipuláciu s motorom a hriadeľom, screenové rolety majú celý mechanizmus uzavretý,“ vysvetľuje Musil.

Screenové rolety majú rúrkový motor. Na tom je nasunutý valec, na ktorý sa roleta prichytí, a celý mechanizmus sa schová do kazety. Výmena motora screenových roliet teda znamená, že musíte vytiahnuť celý mechanizmus a vysunúť rúrku so screenom.

Z toho dôvodu pri rolete nie je priestor pre spojku Hirschmann. Príprava na elektroinštaláciu screenových roliet by teda mala vyzerať tak, že sa od motora do interiéru k tlačidlu natiahne husí krk – ideálne v hornej časti ostenia. A tam sa spojí s káblom od zdroja napájania. Pri žalúziách sa naopak ťahá kábel z miestnosti von as káblom motora sa prepojí až v boxe.

Do elektroinštalácie svojpomocne sa radšej nepúšťajte.

Elektroinštaláciu svojpomocne neodporúčame, a to jednak preto, že je to náročná disciplína, ktorá vyžaduje skúsenosti a presnosť, ale aj preto, že potrebujete spĺňať elektrikársku vyhlášku. Vždy sa poraďte s elektrikárom a predajcom žalúzií o tom, aké riešenie pre vás bude ideálne.

AUTOR: Miloslav Matoušek
Miloslav Matoušek pracuje v NEVE ako marketingový manažér od roku 2018. Študoval na ČVUT v Prahe a po štúdiu sa začal venovať marketingu. Pracovné skúsenosti získal vo firmách HANÁK NÁBYTOK a Student Agency. Zameriava sa na rozvoj značky a nastavuje dlhodobé marketingové a obchodné ciele NEVY.